Van İğne Oyaları

Van iğne oyası modelleri ile karşınızdayız. İğne oyası, hemen her bayan tarafından sevilerek yapılan uğraşlardandır. Vanlı hanımlar için de bu aynıdır. Van yöresel el sanatlarının bir diğer özelliği ise coğrafi konumu itibari ile İran el sanatlarından da etkilenmesidir.

Van el sanatları demişken, Van kilimlerine değinmeden de olmayacağı kanaatindeyim. Van yöresinde çok güzel kilimler dokunmaktadır. Bu kilimler yöreye gelen turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Van kilimleri yöredeki aşiretlerin ya da motiflerin adı ile anılmaktadır. Bunların başlıcaları; Canbezar kilimleri, Gülhazar kilimleri, Lüleper kilimleri, Gülsarya kilimleri, Şehvani kilimleri ve Gülgever kilimleridir.

Bildiğiniz üzere iğne oyası ile bir çok örnek yapılabilmektedir. İğne oyasının en çok kullanıldığı yerler ise çeyizlik havlu kenarları, yazma kenarları, tülbent kenarları ve  namaz örtüleridir. Biz de sizin için Van yöresine özgü birbirinden güzel iğne oyası yazma kenarı, iğne oyası havlu kenarı ve çeyizlik iğne oyalarını toparladık. Van ilimizin çeyizlik iğne oyası örneklerini çok beğeneceğinizi umuyorum. Hepinize kolay gelsin. İnşallah işinize yarar.

6 Mart 2016 tarihinde eklendi, 29.755 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git