İğne oyası gelincik çiçeği yapımı

Bugün sizlerle iğne oyası gelincik çiçeği yapılışını paylaşacağız. Resimli anlatımlı olarak paylaşacağımız gelincik çiçeği iğne oyası modelini herkes kolaylıkla yapabilir.

İlk olarak parmak üzerinde 5 zürafa yaparak başlıyoruz, 4 sıra devam ediyoruz. İkinci (kırmızı) ipi de iğnemize geçiriyoruz ve ters düğümle başa dönüyoruz. Yine artırma işlemi yaparak devam ediyoruz. Bunu (kırmızı) üç sıra yapıyoruz. 3 sıradan sonra hiç artırmadan 8 sıra yapıyoruz. Böylelikle yaprağımız ortaya çıkıyor. İpi biraz çekip fazlalığını alıyoruz. Aynısından 3 yaprak daha yapıyoruz. Toplam 4 yaprak olacak. Yaprağın fazlalık olan siyah ipine iğneyi geçiriyoruz. İki yaprağı üst üste koyup birleştirerek alt kısmından 2-3 düğüm yaparak birbirine takıyoruz. Öbür tarafındaki diğer yaprağın ipini de iğneye geçirerek aynı şekilde düğüm yapıp birleştiriyoruz. Bu şekilde iki yandan düğümlü oluyor. Düğümledikten sonra açıyoruz. Düğümler altta kalacak şekilde iyice açıyoruz. Diğer 2 yaprağı da aynı şekilde yapıyoruz. İkili birleştirdiğimiz yaprakların etrafına ölçerek etaflarını dönecek kadar 4 kat ip yapıyoruz. Tam olarak yaprakların bitiştiği yerden başlayarak zürafa dönüyoruz , dönerlerde 4 katlı ip ile zürafa yapıyoruz. İki yaprağı da aynı şekilde dönüyoruz. Altta düğüm yaptıktan sonra geri kalan ipe tekrar iğneyi geçiriyoruz.  Diğer yaprağın tam orta artırmasından siyah renk ipin bitiminden geçiriyoruz. Alttan düğümleyip diğer ipi de aynı şekilde diğer yapraktan geçirerek düğümlüyoruz. 

Ortasını yapmak için parmak üzerinde siyah iple uzunca pırpırlar yapıyoruz. 25 tane pırpır yapıyoruz. İpini iyice çekiyoruz. Ortası için 7 zürafa ile başlayarak top yapıyoruz. Bitimini iyice kapatıyoruz. iğnemizi ipe geçirip, önce yaptığımız pırpırın ortasından geçiriyoruz. Sonra ise çiçeği ortasından geçiriyoruz. Alttan düğüm yaparak iyice sağlamlaştırıyoruz. Böylelikle çiçeğimiz bitmiş oluyor. Herkese kolay gelsin… 

11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 28.081 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git